90’larda Türkiye’de En Çok Satan Albümler

90larda turkiyede en cok satan albumler

Henüz dop-tıslı şarkılar beynimizi bu kadar işgal etmemişken, Onno Tunç’un Sezen’le çalıştığı, Aysel Gürel’in, Garo Mafyan’ın en üretken dönemlerini yaşadığı dönemlerdi doksanlar. Hatta Uzay Heparı henüz bu dünyadan göçmemişti. Ayrıca sitemizden 90’larda Çocukların Elinden Düşmeyen Tasolar hakkında da bilgi edinebilirsiniz. O dönemleri özleyenler için 90’larda Türkiye de en çok satan albümler listesi hazırladık. Buyurun başlayalım.

Gülümse (Sezen Aksu)

Pop müziğin harcını oluşturan bu albüm, herkesin hayatının bir yerinde anı bırakmayı başaran şarkılardan oluşuyor. Daha sonra defalarca coverlansa da orijinalinin tadını hiç veremeyen Her Şey Yak ve o dönem ki seçimlerde de kullanılan Hadi Bakalım şarkıları da bu albümde yer alan eserlerden bazıları. 2.5 Milyon satarak rekorlar kıran albüm, Onno Tunç prodüktörlüğünde hazırlanmıştı. Albümün çıkış yılı ise 1991.

A Acayipsin (Tarkan)

Henüz plajda çekilen efsane Dudu klibinden daha önce, 1997 yılında çıkardığı albümle ortalığı kasıp kavuran Tarkan, 2.6 Milyon satış rakamına ulaşarak yapımcıların da yüzünü güldürmüştü. Sezen Aksu imzalı olan Şıkıdım ve dans alemine yeni bir soluk getiren Kır Zincirlerini, albümün lokomotif şarkılarıydı.

Yıkılmadım Ayaktayım (Mahsun Kırmızıgül)

Henüz ajitasyon filmleri çekmeye başlamadan önce, kafası sağa yatık bir şekilde yüksek perdeden söylediği şarkılarıyla ortamlara acı salan Mahsun Kırmızıgül, bu albümüyle 2.5 Milyon bandına ulaşa bir diğer isim. Ayrıca bu albüm, o dönem palazlanan Prestij Müzik’in de fark ettirmeden “Tehlikenin Farkında Mısınız” mesajı verdiği yıllara tekabül eder.

Aşığım Sana (Coşkun Sabah)

1990 çıkışlı bu albüm, sanatçının 2.8 Milyon satışa ulaştıktan sonra meşhur “ıslık çalsam satar” sözünün de mimarı olmuştu. Aşığım sana doyamıyorum, ne de güzelsin bakamıyorum diye devam eden şarkısı ve ortası oyulmuş elektro uduyla sahnelerin tozunu attıran Coşkun Sabah, 90’lar Türkiye’de en çok satan albümler listesinde yer alıyor.

Lal (Sertap Erener)

Her şarkısı güzel olan albümler listesi yapsak herhalde mutlaka bu albümü de yazarız. Hişt hişt sakin ol gibi dönemin tabiriyle hoppidi bir şarkıyla çıkış yapan Lal, içinde Yalnızlık Senfonisi ve Sevdam Ağlıyor gibi harikulade eserleri de içeriyor.