90’lardan 2000’li Yıllara Geçerken Hayatımızdaki Büyük Değişiklikler

90lardan 2000li yillara gecerken hayatimizdaki buyuk degisikliler

90larda Türkiye alışkanlıkları, kültürü ile aslında arada fazla bir yıl farkı bulunmamasına rağmen 2000’li yılların genel değerleri arasında büyük değişiklikler yaşanmıştır. Şu anda o yıllara dönüp baktığımızda sanki üzerinden çok uzun bir zaman geçmiş gibi görünüyor. Bu büyük farklılıkta tabiki başlıca etken teknoloji olmuştur. Ayrıca sitemizden 90’larda Türkiye’de En Çok Satan Albümler neler öğrenmenizde mümkün. 90’lardan 2000’li yıllara geçerken hayatımızdaki büyük değişiklikler arasında neler var?

Teknolojik Bir Dünyada Yaşıyoruz

2000’li yılların nasıl olduğunu belirleyen faktör internetin yaygınlaşması ve teknolojideki çok hızlı gelişmelerdir. Şu anda internetsiz bir ev nadiren görülmektedir. Ayrıca internete girmek için artık eve gidip bilgisayarımızı açmamıza da gerek kalmadı. Cep telefonlarımız ve tabletlerimiz ile internetin adeta içinde yaşar hale geldik. 2000’li yılların 90’lı yıllardan farkı ile ilgili aşağıda örnekler sunulmaktadır:

  1. Akıllı Telefonlar ve Tabletler: Bahsettiğimiz gibi bu en büyük değişimler arasındadır. 90’lı yıllarda bilgisayarımızın modemine bağlanmak için bile bir hat çevrilir ve tuhaf sesler eşliğinde bağlantının kurulmasını uzunca bir süre beklerdik. Artık internet cebimizdeki telefonların içindedir ve süper hızlı bağlantılar sayesinde saniyeden bile az bir sürede bağlantı kurulabilir.
  2. Bilgisayar Oyunları: Bilgisayar oyunları, 90’lı yıllarda da bulunmaktaydı ancak her evde yoktu. O dönemin çocukları sokakta oyun kültürünü yaşamışlardır. Sokağa çıkamayan çocuklar mutsuz olurlar, odaya gönderilmekle cezalandırılırlardı. Şimdi ise bilgisayar başından kaldırılamıyorlar.
  3. İlişkiler: 2000’li yıllarda ilişkiler daha hızlı kurulabilir hale geldi. 90’lı yıllarda daha yavaş başlayan kadın-erkek ilişkileri, artık tarafların sosyal medya sayesinde birçok karşı cinsle kolaylıkla iletişim kurması nedeniyle yapısal olarak değişime uğradı.
  4. İletişim: 2000’li yıllarda birçok insan ilişkisi sanallaşmaya başladı. Doğum günlerinde parti düzenleyen, dışarı çıkan birçok insan artık sosyal medya kutlamasıyla yetinebilmektedir. Dışarıda büyük arkadaş gruplarına bakıldığında tarafların birbirleri ile konuşmaktan çok telefonları ile ilgilendikleri rahatlıkla gözlemlenebilir.
  5. Eğitim: 90’lı yıllarda eğitime, tecrübeye ve emeğe daha çok önem verilmekteydi. Şimdi birçok insan kısa yoldan ve kurnazlıkla kazanmayı akıllılık olarak görmektedir.
  6. Dikkat Dağınıklığı: 2000’li yıllarda teknolojik gelişmeler insanların dikkatlerini bir yöne odaklanmasını zorlaştırmaktadır. Çocuklar ve gençler birçok konudan hızlıca sıkılabilmektedir.
  7. Doyumsuz Olmak: 2000’li yıllarda insanlarda tahammül gücü azalmıştır ve elindekilerle mutlu olmayan, bir şeye ulaşınca sıkılıp sürekli daha fazlasını isteyenler artmaktadır.

90’lı Yıllar mı 2000’li Yıllar mı?

2000’li yıllar 90’lara göre bilgi çağı dönemi olarak görülmektedir. Bilgiye ulaşmak için çok uğraşmaya gerek kalmamıştır. Teknolojik gelişmeler sayesinde aranılan her şeye çok hızlıca ulaşılabilmektedir.

90’lardan 2000’li yıllara geçerken hayatımızdaki büyük değişiklikler birçok alanda gerçekleşmiştir. İki dönemin de kendi içlerinde artıları ve eksileri olsa da teknolojik gelişmelerin insan ilişkilerini daha yapay ve yüzeysel bir hale getirdiği söylenebilir.