90’ların En İlgi Çeken Ve İlginç Klipleri

90larin en ilgi ceken ve ilginc klipleri

90larda Türkiye , kendine has tarzıyla hala adından söz ettiren kliplerle dolu. Ayrıca sitemizden 90’lardan 2000’li Yıllara Geçerken Hayatımızdaki Büyük Değişiklikler hakkında bilgi edinmenizde mümkün. Yönetmenlerin genellikle “her teknolojiyi kullanmalıyız” mantığıyla hareket ettiği 90’ların en ilgi çeken ve ilginç klipleri listemize, ünlü Türk düşünürü Serdar Ortaç’la başlayalım.

Karabiberim (Serdar Ortaç)

Dönemin gözde mankenlerinden İlknur Soydaş ile birlikte kamera karşısına geçtiği klibinde, bu hanım kızımızın göbeğinden zeytin yiyerek Roma İmparatorlarına selam çakan Serdar Ortaç, bir neslin hafızasını işgal etmenin sorumluluğunu hala başarılı bir şekilde taşıyor.

Araba (Mustafa Sandal)

Klibinde sarı bir Ferrari oynatan Mustafa Sandal, döneme damga vuran şarkısını kendine has dansıyla bütünleştirmişti. Ayrıca Türk pop müziğindeki deneysel yaklaşımların ilk örneklerinden biri olan bu eser, dinleyiciye “gönül ister aradığını, hep mi bekler hiç mi bulamaz” diye sorarak zaman kavramlarına takla attırmıştı.

Her Gece (Mirkelam)

Bütün Türkiye ekran başına kilitlenip bir adamın koşmasını izleyecek deseler, herhalde kimse inanmazdı. Mirkelam,Her Gece şarkısı eşliğinde yaptığı bu ivmeli hareketiyle dönemin unutulmazları arasına girmeyi başardı.

Umrumda Değil (Candan Erçetin)

Kırmızı halı üzerine konulan sandalyeye ters bir şekilde oturarak klip boyunca keyif yapan Candan Erçetin, asimetrik gülüşü ve seksi tavırlarıyla gençlerin aklını başından almıştı. Bütün mahallenin peşine takıldığı başka bir klibi var ki, bahsetmiyorum bile…

Hadi Yine İyisin (Tayfun)

Ritmik boyun egzersizleri ders:1 konulu klibiyle hafızalara kazınan Tayfun, Hadi Yine İyisin şarkısının nakaratıyla dillere “muah” adlı öpücük terimini de armağan etmişti. Kendisinin bir jaz saksafoncusu olduğunu da unutmayalım.

Abone (Yonca Evcimik)

Şarkıların her sözüne bir dans figürü ekleme furyasının ilk temsilcilerinden olan Yonca Evcimik, “ballı lokma tatlısı, aman hadi hayırlısı” diyerek felsefenin dibine vururken, dönemin çocukları arasında bu kadar popüler olacağını hesap etmemişti kuşkusuz.

Gir Kanıma (Harun Kolçak)

Kıvır kıvır saçları ve orta düzey voltaja maruz kalmış insan temalı dansıyla akıllarda yer eden Harun Kolçak, aramızdan ayrılan ünlüler arasında. Kendisinin bu klibi ise 90’ların en ilgi çeken ve en ilginç klipleri arasında kesinlikle sayılmalı.