90’ların En İyi Çizgi Filmleri

90larin en iyi cizgi filmleri

Sokakta oynayan çocukların saat geldiğinde oyunu bırakıp televizyon başına geçtiğini hatırlıyorsanız ya da siz de o çocuklardan biriyseniz 90’lı yılları doyasıya yaşamışsınız demektir. Sizler için bu yazıda bir neslin hayal dünyasını şekillendiren çizgi filmleri derledik. Ayrıca sitemizden 90’ların En İlgi Çeken Ve İlginç Klipleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte 90larda Türkiye ‘de en iyi çizgi filmleri.

Jetgiller

Kız erkek fark etmeksizin bütün çocukların bayıldığı bir hikayeydi Jetgiller. Gelecekte geçen olaylar, bir devrin kafasında uçan arabalar, kuaför vazifesi gören makineler ve tabi evin yılmaz hizmetçisi Irona ile şekillenirken ufku iki katına çıkarmıştı.

She-Ra

He-Man’in bacısıydı She-Ra. Liseliler bilmez deyiminin hakkını sonuna kadar veren bu süper kahraman, belki de günümüzde artan kadın dayanışmasının tohumlarının atılmasında da rol oynamıştı. Kılıcı çekince ortalık karışır, düzen bozulurdu.

Taş Devri

Amerika’nın orta sınıf ailelerinin yaşam tarzını taş devri öğeleriyle süsleyen bu eğlenceli hikaye, Fred ve Barny adındaki iki kafadarın ekseninde gelişen olayları anlatırdı. Wilma ve Betty adeta iki elti gibiydi. Tabi Bambam ve Çakıl’ı da unutmamak lazım.

Voltran

Çölde su arasam ütü bulurum, Voltran’ı oluştursak … olurum deyimini dilimize kazandıran bu çizgi film, Transformers’ın adı bilinmezken hikayedeki beş aslan her bölümün sonunda birleşip robota dönüşürdü.

Richie Rich

“Kapitalizm çok güzel sen de gelsene” tadındaki bu hikayede, köpeğine bile Dollar adını koyan zengin bir veledin türlü dertleri konu alınırdı. Kimse de madem o kadar paran var, bu dert tasa neden kardeşim, diye merak etmezdi. Çünkü doksanlarda çocuk olmak bunu gerektirirdi.

Müfettiş Gadget

Her tarafı başka bir işe yarar alete dönüşen Gadget, her bölümde önce kendini içinden çıkılmaz sıkıntılara sokar ardından serçe parmağını tornavida yapıp kapıdan içeri giriverirdi. Ama en çok kafasından pervaneler çıkararak uçup gittiği anları severdik. Belki de onun sıkıştığında havalanması, bizim yetişkinlik dertlerimizden kaçamayacağımızın habercisiydi.

Tsubasa

Geldik 90’ların en iyi çizgi filmleri listemizin sonuna. Bir bölümde sahanın yarısını koşup tam kartal vuruşu yapacakken gol olacak mı diye bir gün bekleten zalım Japon çizgi filmi ve uçanı kaçanı kurtaran şapkalı kaleci Wakabayashi’nin maceraları hala en çok özlenenler arasındadır.