90’lı Yıllarda Bilgisayar Kullananların Hatırlayacağı Detaylar

90li yillarda bilgisayar kullananlarin hatirlayacagi detaylar

90’larda Türkiye ‘de pek çok değeri barındıran ve önemli zamanların günümüze hatıralar ile ulaştığı dönemleri kapsar. 90lı yıllarda bilgisayar kullananların hatırlayacağı detaylar genelde oyunlar üzerine olmaktadır. O dönemde çok mükemmel gelen oyunlar günümüzde oynayanlar tarafından hatırlandığında hoş zamanların yaşandığı düşünülmektedir.  Ayrıca sitemizden 90’ların En İyi Çizgi Filmleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Bu hatıraların bir kısmına baktığımızda;

Sensible Soccer 1992:

Günümüzde halen daha turnuvaları olan bir futbol oyunudur. Basit bir oyun düzeneği olsa da, günümüz futbol oyunlarının babası olarak düşünülmektedir.

Street Fighter II 1991:

Unutulmayan bir oyun olmasının yanı sıra, günümüzde pek çok gelişmiş versiyonlarıyla karşılaşmak mümkündür. Yine de o dönemlerdeki grafik ve oynama düzenini günümüzde halen daha tercih edenler bulunmaktadır.

GTA 2 1999:

GTA’nın ilk çıkan oyunun ardından daha geliştirilmiş bir düzende yer almıştır. Özellikle de GTA 5 düşünüldüğünde arada ne kadar büyük farkların olduğu da bilinmektedir.

Resident Evil 2 1998:

Zombi oyun meraklıları için korku dolu anların yaşandığı ve günümüz de filmlerinin bile olduğu bir oyun serisidir.

Red Alert 1996:

Strateji sevenler ve bunu o zamanın teknolojisinin biraz daha iyisi baz alınarak yapılmış bir oyun olarak karşımıza çıkar. Ayrıca gelecekte çeşitli teknolojinin de izlerinin görüldüğü, eğlenceli ve kapsamlı bir oyundur.

Age of Empires 2 The Age of Kings 1999:

Strateji oyun alanında Türkiye’nin bile olduğu ve Türkçe konuşan karakterlerin olduğu o dönemlerin en kilit oyunlarından biridir. Çeşitli toplumların birbiri ile savaşlarını geniş bir askeri, siyasi ve ekonomik alanda ele alınan bir yapıya sahiptir.

Diablo 1996:

Diablo dünyanın o dönemde en sıklıkla oynanan oyunları arasındadır. Blizzard tarafından geliştirilen bir oyundur.

Grim Fandango 1998:

Lucasart tarafından geliştirilmiş olan ve 3 boyutlu oyun özelliğini barındırmış bir 90lı senelerin bilgisayar oyunudur. Macera ve bilmece oyunu olarak ön plana çıkmaktadır.

Temel anlamda 90lı yıllarda bilgisayar kullananların hatırlayacağı detaylar bu oyunları barındırır. Elbette daha pek çok oyun seçenekleri bulunmakla beraber, bunlar genelde en net özelliklerdir. Büyük beyaz tonlarındaki monitörlerin olduğu ve kalın tuşları olan klavyelerle oynanan her bir oyun günümüzde anılarımızda derin bir yere sahiptirler.