Birbirinden Farklı Tarza İmza Atan 90’ların Giyim Modası

birbirinden farkli tarza imza atan 90larin modasi

Bir Türk atasözü der ki; “Herkesin hayatına kimse karışamaz, ben bu şekil giyinirim kimisi şu şekil giyinir”. İşte doksanlar, bu akımın en özel örneklerini barındıran dönemlerdi. Gelin hep birlikte birbirinden farklı tarzlara imza atan 90’ların giyim modası örneklerini hatırlayıp yakın geçmişimizi yad edelim. Ayrıca sitemizden 90’lı Yıllarda Türkiye’de Yaşanan En Büyük Olaylar hakkında bilgi almanız mümkün.  Hadi şimdi bakalım 90’larda Türkiye nasılmış.

Işıklı Spor Ayakkabılar

O yıllarda çocuk olan herkes anne babasına mutlaka almaları için yalvarmıştır. Topuklarından ışık saçan bu efsane ayakkabılar, giydiğinizde kendinizi süper kahraman gibi hissetmenizi sağlayan yegane şeydi belki de.

Bel Çantaları

Bazı şeyler vardır nereden türediğine anlam veremezsiniz ama birden herkes kullanmaya başlar. İşte doksanlarda bel çantaları da böyleydi. Hatta bazı abur cubur firmaları çekilişle bu ürünlerden dağıtırdı.

Oduncu Gömleği

Doksanlarda kişisel sonbahar – kış kreasyonunuzda eğer bir oduncu gömleği yoksa, giyecek hiçbir şeyiniz yokmuş gibiydi. Öyle örnekleri vardı ki sizi mont giymeye bile tenezzül etmeyecek kadar ısıtırdı.

Rengarenk Kazaklar

Aslında doksanlar kazağı desek herkesin kafasında canlanan şey aynıdır. Hatta ünlü şarkıcı Çelik’in bir klibinde giydiği kazak, bu modanın en üst noktasıydı. Boğazlı kazak modasının çıkışı seksenli yıllara tekabül eder ancak doksanlarda da bolca görmek mümkündü.

Kolormatik Gözlükler

Cem Yılmaz’ın cenaze gözlüğü olarak tanımladığı güneş gözlüklerinin günlük hayatta kullanıldığını düşünün. Bu gözlükler yüzünden o dönem görme problemi olan kişiler, burunlarının iki yanında hayat boyu çukurlarla yaşamak zorunda kalmıştı.

Yırtık Pırtık Blue Jean

Sertap Erener’in bir şarkısında geçen bu söz, dönemin giyim alışkanlıklarına güzel bir örnek teşkil eder. Yırtık kotlar, doksanların vazgeçilmez modasıydı. Hatta bununla birlikte herkesin kendi bedeninden iki boy büyük olanlarını giydiği kot ceketler de ayrı bir hava katardı.

Gömlek İçi Tişört

Birbirinden farklı tarza imza atan 90’ların giyim modası örneklerinde hale etkisi devam ettiren bir akımdı. Önü açık bırakılan ve hatta bazıları düğmesiz olan kareli gömleklerin revaçta olduğu bu dönem, süper kahraman tişörtlerinin de zirve yaptığı yıllara tekabül eder. Kolları hafif kıvırmaksa işin şanındandır.