En Çok İlgi Görmüş 90’larda Yayınlanan Türk Dizileri

en cok ilgi gormus 90larda yayinlanan turk dizileri

Game of Thrones’un yeni sezonunu bekler gibi olmasa da 90larda Türkiye ‘de heyecan fırtınası estiren doksanlar dizileri, aileyi ve komşuları bir araya getiren en önemli sosyal etkinliklerden biriydi. Bu yazımızda en çok ilgi görmüş 90’larda yayınlanan Türk dizileri listesi hazırladık. Yabancı dizilerle başlayalım. Aynı zamanda sitemizden Birbirinden Farklı Tarza İmza Atan 90’ların Giyim Modası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Alf

Müşfik Kenter’in etkileyici sesiyle hayat verdiği Alf, Melmac adlı bir  gezegenden dünyamıza gelen tuhaf bir yaratığın hikayesini konu alıyordu. Tanner ailesi ile birlikte yaşamaya başlayan bu her şeyden şikayetçi varlık, sevimli bir oburdu. Hatta geldiği gezegende kedi yedikleri için evdeki Şanslı isimli kedinin de baş belasıydı.

Dip Not: Alf aslında Alien Life Form (uzaylı yaşam formu) ibaresinin kısaltılmış haldir.

A Takımı

John Smith ya da namı diğer Hannibal ve arkadaşlarının 98 bölümlük maceralarını ekrana taşıyan bu dizi, doksanların en unutulmaz yapımlarından biridir. Dizide çoğu kişinin aklına yer eden karakterlerse, grubun manyak pilotu Murdock ve dev cüssesine rağmen uçağa binmekten korkan B.A Baracus.

Bir Demet Tiyatro

Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’ın başrollerini paylaştığı Bir Demet Tiyatro, Mükremin ve Feriştah’ın “fentezi” dolu maceralarına yelken açarken, mahalle kültüründen esintiler sunan bir yapımdı.

Mahallenin Muhtarları

Sanırım bu dizinin en akılda kalan kısmı tanıtımlarında geçen “Kandemr Konduk yazdı, Filiz Kaynak yönetti” cümlesidir. Erkan Can’ın hayat verdiği mahalle çaycısı Temel ise omzundaki maymunla dizinin sembollerinden biri olmuştur.

Bizimkiler

Geçtiğimiz günlerde Kapıcı Cafer’ini ebediyete uğurladığımız bu dizi, çok kültürlü apartman yaşamının samimi hallerini ekrana yansıtan duygu dolu bir yapımdı. Umur Bugay’ın kaleminden çıkan Bizimkiler, ekranlardaki en uzun soluklu yerli dizilerden bir tanesidir.

Kaygısızlar

36 çocuklu bir ailenin İstanbul’a göç ettikten sonra yaşadıklarını anlatan bu dizi de efsane yerliler kategorisindedir. Şoray Uzun’un canlandırdığı mafya babası karakteri ise dizinin en eğlenceli sahnelerinin mimarıdır.

Sıdıka

Bir genç kızın hayal dünyasının gerçeklerle ne kadar uyumsuz olabileceğinin altını çizen Sıdıka, “İntihar edersen baban seni öldürür” repliğiyle akıllara yer etmiştir. Sıdıka ve karateci abisi Samim’in maceraları en çok ilgi görmüş 90’larda yayınlanan Türk dizileri arasında kendine yer bulur.